İleri Seviye Eğitimler

CMAS


İKİ YILDIZ BALIKADAM

Bu seviyede bir balıkadam an az bir başka iki yıldız balıkadam ile birlikte ve hiç bir şekilde 42 metreyi aşmayacak şekilde tercihen maksimum 30 metreye kadar olan sularda dalış yapabilir. Derin dalış ve sualtında yön bulma konuları iki yıldız eğitiminin temelini oluşturur. İki yıldız eğitimi görmek isteyen bir kişide sualtında çok iyi bir denge  ve rahatlık olması şarttır.

ÜÇ YILDIZ BALIKADAM

Bu seviyedeki bir balıkadam artık dalış liderliği yapabilecek konuma gelmiştir ve eğitmenlik ile rehberlik seviyelerine adaydır. Fazla sayıda tecrübe dalışı  olma mecburiyeti vardır. Çok sayıda dalışa katılmış ve sualtında yön bulma yeteneği gelişmiş liderlik vasfına sahip bir dalgıçtır. Bir teknedeki dalış organizasyonunu başından sonuna kadar organize edebilmeli ve iyi bir ilkyardımcı olmalıdır. Denizi, atmosferik  olayları ve sualtı tabiatını çok iyi tanımalıdır, dalış malzemelerine ve ufak çaplı onarım işlemlerine vakıf olmalıdır. Kompresör kullanabilmelidir. Bir dalış eğitmeninin yanında ona gerek dershane ortamında gerek teknede gerekse sualtında yardımcı olarak kendini eğitmenliğe hazırlamalıdır.

BİR YILDIZ EĞİTMEN BALIKADAM

Bir ve iki yıldız balıkadam yetiştirebilir.

İKİ YILDIZ EĞİTMEN BALIKADAM

Bir, iki ve üç  yıldız balıkadam yetiştirebilir.

ÜÇ YILDIZ EĞİTMEN BALIKADAM

Bir ve iki yıldız ve üç yıldız balıkadam ve bir, iki yıldız eğitmen yetiştirebilir.

 

PADI


PADI ADVANCED OPEN WATER DIVER

Maksimum 30 metreye kadar olan sularda dalış yapabilir. Derin dalış ve Sualtında Yön Bulma konusunda teorik ve pratik eğitim görmüş olmalıdır. Advanced Open Water eğitimi görmek isteyen bir kişide sualtında iyi bir denge ve rahatlık olması gerekir. Bu programın teorik eğitim aşaması "evde çalışma" metoduyla gerçekleştirilebilir. Deniz eğitimleri ise bir hafta sonunda tamamlanabilmektedir. Padi Open Water Diver olduktan sonra direkt olarak Advanced eğitimine katılma hakkı vardır.

PADI EMERGENCY FIRST RESPONSE (EFR)

Bu uzmanlık aslında bir balıkadam kursu değildir ve hiçbir deniz eğitimi yoktur ancak bir sonraki aşama olan PADI Rescue Diver(Kurtarma dalgıcı) aşaması için görülmesi mecburi olan bir kurstur. Ancak bu kursu görmek için balıkadam olma mecburiyeti  yoktur. Çok geniş bir alanda ilk yardım becerileri kazandıran bu kurs sonucunda, herhangi bir yer ve zamanda karşılaşabileceğiniz acil bir yaralanma ve kaza veya hastalık karşısında uygulayacağınız ilk yardım teknikleri öğretilmekte ve bu kurs sonucunda uluslararası bir tıbbi ilk yardım uzmanı brövesi verilmektedir.

 

PADI RESCUE DIVER

Tıbbi ilk yardım kursu görmüş olmak şartıyla bu kursa katılan balıkadamlar bir dalış organizasyonu sırasında oluşabilecek her türlü kazada veya sualtında oluşabilecek her türlü stres, panik, çapariz esnasında soğukkanlı bir şekilde müdahale edebilecek ve ilk yardım yapabilecek şekilde yetiştirilir. Kurtarma dalgıçları fazla sayıda dalışı olan yetişkin balıkadamlar arasından seçilerek yetiştirilirler.

 

PADI DIVE MASTER

Rescue  Diver brövesini alan bir dalgıç eğer ileride Padi eğitmeni olmak istiyorsa profesyonel Padi üyeliğine adım atmak amacıyla Padi Dive Master kursu görür. Padi Dive Master kursunu gören bir Padi dalgıcı artık Dalış Lideri sıfatı kazanmış olur ve bazı profesyonel haklar ve imza yetkileri kazanmış olur.

 

PADI MASTER DIVER

Rescue Diver brövesini alan bir dalgıç, eğer dalışta uzmanlık kurslarından en az beşini takip ederek, beş dalda uzmanlık kazanırsa otomatik olarak Master Diver sertifikası almaya hak kazanır ki bu derece amatör bir Padi dalgıcının, dalış hayatında ulaşabileceği son nokta olarak anılır.

 

 

NASDS